Technology

Wybuch w kopalni JSW KWK Pniówek

26.04.2022, 11:48 0 komentarzy
Wybuch w kopalni JSW KWK Pniówek

Wyższy Urząd Górniczy zakomunikował 21 kwietnia, iż poprzedniego dnia 15 minut po północy w kopalni w Pawłowicach nastąpił wybuch metanu na głębokości 1000 metrów. W samej strefie zagrożenia było dziesięć osób, z czego dziewięciu zostało dotkniętych obrażeniami, w tym czterech ciężko rannych. Opracowano akcję ratowniczą, podczas której przytrafił się jeszcze jeden wybuch i niestety osobami poszkodowanymi zostali również ratownicy, próbujący przepchnąć się do górników, którzy zostali pod ziemią. Z tej racji już w czwartek, 21 kwietnia rządzący akcją postanowił wstrzymać wszelkie działania do momentu uspokojenia się sytuacji. Kolejnego dnia, od razu po konferencji grupie ekspertów zdecydowano, iż ratownicza akcja zostanie wstrzymana, a bardzo ryzykowny teren zostanie rozłączony.

W wyniku tego, wiemy póki co o 6 osobach śmiertelnie dotkniętych wybuchem. 7 osób w dalszym ciągu nie odnaleziono. 23.04 w sobotę rekomendowała grupa zajmująca się akcją, zwiększona o doskonałych naukowców, a kierownik zarządzający akcją podjął decyzję o zabudowie w rejonie ściany N-6 2 przeciwwybuchowych tam. Przyszykowano więc transport rzeczy z których można zbudować tamy. Sytuacja odnosząca się do wentylacji w obrębie N-6 została ustabilizowana. Akcja ratunkowa wciąż trwa. Ratownicy pracują ciężko nad zabudowaniem 2 przeciwwybuchowych tam, które czasowo odgrodzą zagrożony obręb od innej części kopalni. Jedna z tam jest obecnie zalewana cementowo - mineralnym spoiwem. Natomiast jeśli mowa o drugiej tamie, na razie gotowa jest sama konstrukcja. Dzisiaj ratownicy zainicjują jej zalewanie. Mniej więcej dwie doby może trwać takowe zalewanie jednej tamy.

W czasie konferencji prasowej nasz minister zdrowia Niedzielski Adam złożył wyrazy współczucia rodzinom ofiar wypadku w kopalni Pniówek oraz w kopalni Zofiówka, w której to niestety także doszło do wstrząsu. To w tej kopalni potwierdzono śmierć 4 górników, a sześciu innych jest nadal w trakcie poszukiwania. Aż 20 ofiar środowej tragedii jest niezmiennie leczonych w siemianowickim szpitalu. W czasie gdy metan niepostrzeżenie zacznie osiągać pod ziemią potrzebne stężenie, wówczas wystarczy iskra. A w takich kopalniach, w których obecne są sterty urządzeń elektrycznych oraz żelastwa, o tego rodzaju iskrę niestety nietrudno. Zaczyna płonąć wszystko, co może płonąć, nawet znajdujący się w ścianie węgiel.

Zostaw komentarz