Co należy wiedzieć o Międzynarodowym Dniu Tolerancji?

19.11.2020, 13:50 0 komentarzy
Co należy wiedzieć o Międzynarodowym Dniu Tolerancji?

Dnia 16 listopada, od praktycznie 25 lat obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji wyznaczony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy UNESCO. Ta data, ma co roku komunikować, że z brakiem akceptacji dzień w dzień spotyka się naprawdę sporo osób. Jest to tak zwane zwrócenie się z prośbą do ważnych instytucji publicznych, naukowców oraz rządów, żeby szukali rozwiązania tego dużego problemu. Organizacji UNESCO mocno zależy między innymi na tym, żeby zmniejszyć nietolerancję przez edukowanie, czy też tworzenie wielu paneli dyskusyjnych, które mają na celu propagowanie akceptacji i skłonienie do braku agresji wobec osób szykanowanych z wielu powodów.

Cała ta aktywność była spowodowana poprzez systematycznie pojawiające się zjawiska terroru, nacjonalizmu, homofobii, antysemityzmu i wszelkich nietolerancji. Z częstą marginalizacją, dyskryminacją oraz pewnym wykluczeniem przez rówieśników, mają do czynienia właśnie te mniejszości, co zaobserwowano na przestrzeni kilku lat. Obchody Międzynarodowego Dnia Tolerancji mają pomóc w znalezieniu głównych motywów ukazania się braku akceptacji, ale też mają informować o tym, jak tragiczne mogą być oznaki braku akceptacji dla osób krzywdzonych. Takie czyny mają okazać się przydatne do tego, żeby zrozumieć, czym właściwie jest respektowanie cudzych praw i cudzej własności, ale też pokazać, co to jest uznanie i akceptacja różnic indywidualnych. Ponadto ma szkolić, uczyć umiejętność słuchania drugiego człowieka, zrozumienia innych ludzi, a także dostrzegania różnego rodzaju kultur.


Jak świętowano w Polsce Międzynarodowy Dzień Tolerancji?


Prezydenci, jak i burmistrzowie polskich miast wygłosili generalny manifest, w którym okazują duże poparcie dla ofiar werbalnej i fizycznej przemocy wynikającej z homofobii oraz rasizmu. Prezydenci miast takich jak Warszawa, Gdańsk, Poznań, Lublin oraz Katowice podpisali się pod tymże manifestem. Solidarność tego dnia będzie obwieszczana poprzez zawieszanie tęczowych flag oraz podświetlenie budynków, jak powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. W tęczowych barwach został podświetlony przede wszystkim most Śląsko-Dąbrowski oraz Pałac Kultury i Nauki.

Tagi:

Zostaw komentarz