Starcie przeciwko zanieczyszczeniu

22.11.2020, 12:19 0 komentarzy
Starcie przeciwko zanieczyszczeniu

Raptem parę dni temu obchodziliśmy Dzień Czystego Powietrza.Z tego właśnie faktu należałoby nabrać kilka refleksji nawiązujących do sporego problemu, który daje o sobie znać w obrębie całej Polski. Mowa tu oczywiście o smogu, który może być dla wielu ludzi naprawdę niebywale groźny. Nagromadzone toksyny, które wdychamy niestety każdego dnia, bez wątpienia mają związek z nieustannym przenoszeniem się wszechobecnego koronawirusa, z którym boryka się cały świat już niecały rok. Jak wiadomo warto notorycznie nauczać czym jest zanieczyszczenie powietrza a także jakimi sposobami można z takim kłopotem walczyć.


W kilku programach telewizyjnych, z okazji wspomnianego Dnia Czystego Powietrza został poruszony właśnie ten temat. Trzeba przede wszystkim mieć świadomość, że dzisiaj w Polsce rozpoczął się grzewczy sezon, a wraz z nim wrócił też problem ze smogiem. Dobrą opcją na zabezpieczanie się przeciwko zatruciu powietrza jest sprawne oraz ergonomiczne ogrzewanie naszych mieszkań. Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego poinformował również, że połowę smogu w Polsce generujemy my sami w domach. Uznał, że jeśli nie rozmontujemy kotłów zanieczyszczających powietrze, wówczas nie rozwiążemy tego kłopotu.


Zespołów Elektrociepłowni PAK także włączył się do walki z ze zdegradowanym powietrzem. Wyrabiana przez wspomnianą wcześniej spółkę energia, za ok. 10 lat okaże się zeroemisyjna, jak rozgłosił Prezes spółki, Piotr Woźny. Miejmy na uwadzę również to, że kłopot ze smogiem i z SARS-CoV-2 można ze sobą otwarcie połączyć. Pandemia koronawirusa zapoczątkowała w lokalizacjach o ogromnie wysokim zanieczyszczeniu powietrza, czyli we włoskiej Lombardii oraz przemysłowych regionach Chin.


Jeśli chodzi o smog bez wątpienia należy także być świadomym tego, co zasadniczo jest podstawową przyczyną. Mianowicie jest to tzw. niska emisja, która odpowiada za wystąpienie w powietrzu co niemiara szkodliwych substancji takich jak PM10, PM2,5, SO2 czyli dwutlenek siarki, szkodliwy dla człowieka a także dla całego środowiska, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową, metale ciężkie bądź też chociażby dioksyny, czyli związki chemiczne, odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów. Wiedza dotycząca tych wszystkich kwestii jest niezmiernie ważna, w głównej mierze ze względu na nasze zdrowie i zdrowe, otaczające nas każdego dnia środowisko.

Tagi:

Zostaw komentarz