Powrót do szkół a epidemia koronawirusa

02.09.2020, 15:28 0 komentarzy
Powrót do szkół a epidemia koronawirusa

W ciągu tego miesiąca dzieci mają wrócić do przedszkoli oraz szkół, ale w dalszym ciągu wątpliwość wzbudza Covid-19, z którym się staramy zwalczyć od początku roku. Z całą pewnością to, że od marca uczniowie pobierają lekcje w sposób zdalny, okazało się jedną z przyczyn, przez które dało się zatrzymać niekontrolowany rozwój epidemii w Polsce. Jednakże czy epidemia teraz wydaje się być na tyle uspokojona, żeby udostępnić szkoły, przedszkola oraz żłobki a następnie pozwolić dzieciom uczęszczać na lekcje?

Każdy patrzy na problem inaczej

Nie możemy podać prostego wytłumaczenia, co okaże się bardziej odpowiedzialne - zaproszenie dzieci do budynków oświatowych, czy konieczność kontynuowania zdalnego nauczania. Między innymi osoby mające wątpliwości oraz lekarze są zdania, iż to faktycznie maluchy najprościej przenoszą wszelkie bakterie oraz wirusy, a oświatowe budynki będą doskonałym miejscem, gdzie infekcje pojawiają się. Taki scenariusz jest bardzo dobrze znany każdemu z nas - na lekcje przyjdzie jedno dziecko z chorobą a w następnym momencie choruje dużo więcej maluchów.

Inne osoby mówią, że zatwierdzono cały szereg metod, do których muszą się przyzwyczaić placówki szkolne, aby mieć możliwość przywitać swoich podopiecznych z powrotem. Jednak czy może okazać się to doskonałym pomysłem, by ogromna ilość uczniów była w tej samej lekcyjnej sali? Czy mamy pewność, że najmłodsi uczniowie będą umiały postępować zgodnie z obostrzeniami? Znawcy tematu twierdzą, że niespecjalnie.

Na zajęcia przez Internet narzekają niejedni uczniowie i ich opiekunowie. W głównej mierze kwarantanna zadziałała na uczniów w liceum, którzy są zdania, iż przez kilka miesięcy zajęć w domach się okażą niezbyt dobrze nauczeni do matur (chociaż w 2020 roku matura nie poszła jakoś najgorzej). Ważne jest także to, iż nie wszyscy nastolatkowie mogą mieć komputer i Internet. Wśród rodzin, w których jest wiele dzieci bywa tak, że w domu do dyspozycji będzie wyłącznie jeden laptop. Opiekunowie będą mieć więc zagwozdkę przy zorganizowaniu swoim latoroślom elekcji w tym samym momencie.

Istotne okazują się także relacje społeczne. Placówki oświatowe stanowią znaczący element w rozwoju psychologicznym uczniów. W szkole uczymy się życia wśród innych ludzi oraz możemy nawiązywać przyjazne relacje. Oczywiście przy aktualnej sytuacji sprawy życia społecznego mogą być mało kluczowe, a najmocniej ważne jest bezpieczeństwo uczniów, ich opiekunów i pedagogów.

Sporo zależeć będzie od samych uczniów oraz kadry szkolnej

Poszerzanie się pandemii zależy na pewno od kwestii, czy uczniowie będą w stanie przestrzegać przepisów przykazanych przez sanepid oraz od tego czy opiekunowie są potrafili to wykorzystywanie reguł upilnować. Jedni są zdania, że wypuszczenie dzieci do szkół spowoduje gwałtowny postęp choroby, więc w związku z tym szkoły będą nieczynne już za moment. Należy oglądać nieustannie sprawę, bo z początku tego miesiąca jeszcze dużo może się okazać.

Tagi:

Zostaw komentarz